Neslihan YALMAN

1982 yılında Ankara’da doğdu. Akdeniz Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde bir yıl eğitim aldı. Ardından, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı Dramatik Yazarlık Bölümü’nü birincilikle bitirdi. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Halkbilimi Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı.

Varlık, Ötekisiz, Şiirden, Afrodisyas Sanat, Kurşun Kalem, Aşkın (e) Hali, Lacivert, Mor Taka, Ada, İle, Berfin Bahar, Acemi, Çevrimdışı İstanbul, Peyniraltı Edebiyatı, Kasaba Sanat, Akatalpa, Zalifre Yazıları, Eliz Edebiyat, Yasak Meyve, Şiiri Özlüyorum, Rabarda, Mühür, Ekin Sanat, Kıyıdili, Rüzgâr vd. gibi dergilerde şiirleri ve çeşitli alanlardaki yazıları yer almıştır.

Bir dönem ‘‘Haber3.com’’ adlı haber sitesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Enver Aysever yönetimindeki ‘‘Aykırı Akademi’’ isimli haber-sanat sitesinin ve ‘‘Tiyatro Tiyatro Dergisi’’ internet portalının düzenli yazarlarındandır.

‘‘10. Köy: Teyatora’’ isimli senaryosu 2012 yılında filme çekilmiş ve sinemalarda gösterime girmiştir. Sahnelenmek üzere hazır olarak, çocuk ve yetişkin oyunları mevcuttur. Bir deneme, bir şiir dosyası da basım aşamasındadır.

Yayımlanmış Kitapları:

  • İncinme Halleri, Kanguru Yayınları, 2013 (Şiir) (Baskısı tükenmiştir)
  • Türkiye: Ne Yaşanabilir Ne Terk Edilebilir, Artshop Yayıncılık, 2013 (Deneme) (Baskısı tükenmiştir.)
  • Am’a’erkil, Şiirden Yayıncılık, 2014 (Şiir)
  • Tunç Gammaz, Yasakmeyve Yayınları, 2015 (Şiir)

Ödülleri:

  • Yaşama Dokuna(maya)nlar Çadırı (Oyun) (2004 Suat Taşer Kısa Oyun Yarışması Tiyatro Ödülü)

 

Yetkinlik Alanları:

Sanat (ağırlıkla, sinema, şiir, tiyatro) üzerine her türlü alanda ders vermektedir. Yazarlık, Dünya Tiyatro Tarihi- Tiyatro Tarihi ve Kuramları, Türk Dili ve Grameri, Türkçe, Genel Kültür (Batı-Türk Kültürü/Edebiyatı karşılaştırmalı veya ayrı ayrı) gibi alanlarda eğitim verebilmektedir. Kadın Atölyesi, Film ve Roman Analizi Atölyesi, Shakespeare vd. üstüne birçok alanda ders vermekte, atölyeler açmaktadır. Akademik alt yapısı ve özel anlamda da yetkinliği vardır. Bunun dışında, köşe yazarlığı, basın-yayın tanıtım, iletişim, halkla ilişkiler, sanat koordinatörlüğü gibi işleri de yürütmektedir. Serbest zamanlı olarak ‘‘Art Academy İzmir’’ adlı sanat kurumunda çalışmaktadır.

Verdiği dersler;

Bireysel ve grup olarak yazarlık

Çocuklara gelişim için yazarlık

Türk-Batı Kültürü, Sanatı Yöntem ve Analiz

Karşılaştırmalı Edebiyat

Dünya Tiyatro Tarihi

(Tiyatro Tarihi ve Kuramları)

Dramaturgi, Metin Analizi

Film ve Roman Analizi

Kadın Atölyesi (Kadın ve Sanat Dersleri)

Türkçe Dilbilgisi

 

Hakkında Birtakım Ön Kaynaklar:

http://www.artacademyizmir.com/neslihan-yalman

To Top